Sık Kullanılanlara Ekle| Giriş Sayfam Yap
Fenerbahçe Sürücü Kursu,Sürücü kursu,Ehliyet kursu,sürücükursu,ehliyetkursu
Online Dersler

Trafik Dersleri
İlk Yardım Dersleri
Motor Dersleri
Çevre Bilgisi
Trafik Levhaları
Karayolları
Yol Çizgileri
Kayıt

Kayıt İçin Gerekli Evraklar
Fenerbahçe Online Kayıtlar
Fenerbahçe Kampanya Bilgileri
Ehliyet Soruları

Fenerbahçe Trafik Soruları
Fenerbahçe Motor Soruları
Fenerbahçe Motor A2 Soruları
Fenerbahçe İlkyarım Soruları
Çıkmış Sınav Soruları
Faydalı Bilgiler

Araç Kullanmaya Başlarken
Ehliyet Harçları
Güvenli Sürüş Eğitimi
Gerekli Bilgiler
Hayat Kurtaran Trafik Kuralları
Karayolları Yönetmeliği
Sağlık Raporu İçin Aranan Şartlar
Sık Sorulan Sorular
Stajyer Ehliyet
Sürücü Adaylarına Tavsiyeler
Yeni Trafik Yasası
Kursiyerler

Fenerbahçe Ders Programı
Fenerbahçe Ders Saatleri
Sürücü Belgesi Sınıfları
Özel Direksiyon Dersleri
Sınavlar ve Sınav Sonuçları
Ehliyet Sınav Kuralları
Ehliyet Sınavına Girerken
Ehliyet Sınav Tarihleri
Ehliyet Sınav Sonuçları
Anket


  YENİ DİREKSİYON SINAVINI OLUMLU BULUYORMUSUNUZ
OLUMLU
GEC BİLE KALDIK
OLUMSUZ
  
Eğitim Kuruluşları
Sürücü Kursları
İstanbul Sürücü Kursları
Ankara Sürücü Kursları
İzmir Sürücü Kurs
İst.İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri
İst.Açık Öğretim Kurumları

GÜVENLİ SÜRÜCÜLÜK EĞİTİMİ


Yukari Git
ARACIMIZI TANIYALIM
Trafiğe çıkmak oldukça ciddi bir karardır.Sürücü belgesi almış olmak bunun ilk koşulu gibi görünsede her türlü teknolojik araç kullanımında olduğu gibi sürücülüktede kullandığımız aracı tanımak yaşamsal önem taşır. Aracımız mekanik olarak 4 ana kısımdan oluşmaktadır.Motor,Aktarım organları,Ön düzen sistemi ve fren sistemi.Güvenli bir sürücülük deneyimi yaşamak için trafiğe çıkmadan önce her sürücünün kullanacağı aracın fiziksel özelliklerini ve çalışma prensiplerini öğrenmesi gerekir. Böylecene hangi etkiyehangi tepkiyi alacağını bilecek ve ortaya çıkacak mekanik sorunları engellemiş veya bunlarla başedebilmeniz kolaylaşacaktır.Hazırlık ve kontrol Güvenliğin ilk adımıdır.Trafik kazalarının bir kısmı doğal şartlar,yol koşulları ve mekanik nedenlerden olurken büyük çoğunluğunda neden sürücülerdendir. Trafiğe çıkmadan önce yapılacaklar ve sürücünün sürüşe hazır olması Güvenli sürücülüğün ilk adımıdır. Binmeden önce aracınızın çevresinde 1 kere dolaşmalısınız.Dolaşırken lastiklerinizi kontrol edebilir,otonun altında ve çevresinde zarar verebilecek cisimlerin olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Camların ve ışık donanımının temiz olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.En önemlisi hareket etmeden önce kendinizi zihinsel ve fiziksel olarak güvenli sürücülük eylemine yoğunlaştırın. Araca bindikten sonrada kontrol devam eder.Emniyet kemeri hareket etmeden önce takılır ve varsa yolculara da taktırılır.Unutmayınız ki ölüm ve yaralanma olayı kemer takılmadığı takdirde 4 kat artmaktadır. Modern araçlarda yaygın biçimde kullanılmakta olan hava yastığı emniyet kemeri ile birlikte kullanıldığında yaralanma oranı % 75 oranında azalmaktadır. Sürücü ve yolcu hava yastıklarının yanı sıra yan hava yastıklarının olması güvenliği arttırıcı etkenlerdendir.Koltuk ve başlık ayarlanır.Otoyu güvenli ve kontrollü kullanabilmek için koltukta doğru olarak oturmalısınız.Koltukta dik oturmak direksiyonu,pedalları ve vitesi doğru kullanabilmeyi diğer kumandalara kolaylıkla ulaşabilmeyi ve ileri görüşü sağlar. Müzik çaların,cep telefonunun ve yolcuların dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyiniz.Aynalar ayarlı olmalı camlara ve camların önüne ve dikiz aynasında görüşü kısıtlayacak cisimler koymayınız.Sürüşe başladıktan sonra dikkatinizi öncelikle sürüşe vermelisiniz.


Yukari Git

 FAR VE SİNYALLER
Işık donanımı daima eksiksiz ve temiz ,far ayarları doğru ve karşıdakilerin görüşünü kısıtlamayacak şekilde olmalıdır .Kısa farlar hareket halinde gündüzleri de yakılmalıdır.Gündüz yakılan farlar görmek için değil,tehlike oluşturabilecek durumlarda kullanılır.Unutmayın önceden görmek ve görülmek kaza olasılığını azaltır,yaşam sansını arttırır. Farların iyi ayarlı olmasının yanında sinyal,fren ve geri vites lambalarının daima temiz tutulması gerekir.Ayarları düzgün farlar geceleri iyi görüşü ve görülmeyi gündüzleri ise iyi görünmeyi sağlar.Park ve stop lambaları ise hem gece hem de gündüz fren yapıldığını başkalarına göstererek onları ikaz eder.

Yukari Git
LASTİKLER SİZİ YOLA VE YASAMA BAĞLAR
 İyi bir sürüş ve frenleme için lastiklerin dış yüzeyini ve istepne dahil tüm lastiklerin havasını mutlaka kontrol edin.Kötü bir lastik her zaman kaza sebebi olabilir.Ayrıca kabak lastikler özellikle yağışlı havalarda direksiyon hakimiyetini sürücünün elinden tamamen e alabilir.Lastikleri 2 ön veya 2 arka şeklinde değiştirin her iki lastiğinde aynı desende olmasına dikkat edin.Unutmayın ki lastik diş derinliklerindeki eşit olmayan aşınma oluşması ön düzen sisteminde bir arıza olduğunun habercisidir.


Yukari Git
ALKOL İLAÇ VE UYKUSUZLUK  
Her sürücü sadece 1 km.lik bir kesiminde bile yaklaşık 20 tane karar verir ve uygular.Ancak Alkol sürücünün güvenli araç kullanma yeteneğini kaybetmesine yol açar.Kandaki alkol oranının yüksekliği ile orantılı olarak algılama,değerlendirme ve karar verme fonksiyonları yavaşlar.Bilimsel araştırmalar alkolün hiçbir seviyesinin sürücülük için güvenli olmadığını göstermektedir. Bir başka değişle yasal limitin altında olmasının sadece trafik cezasını engellediği ancak can güvenliğini garantilemediği kabul edilmeli ve alkol alındıysa araç kullanılmamalıdır.Bir çok kişi alkollü araç kullanımının ne kadar tehlikeli olduğunun bilincinde olmakla birlikte,yorgun,uykusuz ve ilaç etkisi altında araba kullanımında en az alkollü araç kullanmak kadar tehlikeli olduğu ve en önemli kaza nedenlerinden biri olduğu yeterince bilinmemekte yada göz ardı edilmemektedir.Oysa uykusuzluk tıpkı alkol ve uyuşturucunun etkisi altındayken olduğu gibi sürücülük performansını olumsuz etkilemekte ve ciddi trafik kazalarına neden olmaktadır.

Yukari Git
AŞIRI HIZ
Sürücülerin içine kolayca düştükleri en tehlikeli tuzaklardan bir tanesi aşırı hızdır.Aşırı hız yanlızca kurlların öngördüğü limitleri aşmak değil sürücünün kendi limitini veya otosunun limit lerinide aşmasıdır. Ama unutmayınki birçok kaza aşırı hızdan kaynaklanmaktadır.Hız ne kadar yükselirse otoların kontrolü o kadar güçleşir.Limitlerin aşıldığı hızlarda gerekli fren ve manevra yapılmaya çalışılır ama durdurulamaz ve limitleri aşmanın bedeli polisin yazdığı cezadan çok daha büyük olabilir.Kullanılan aracın hızı arttıkça sürücünün görüş açısı daralır konsratrasyonu sağlaması zorlaşır.Araç kullanma sırasında görüş en az yüz seksen derece olmasına dikkat etmelisiniz.başınızı ve gözlerinizi sağa sola hareket ettirerek aynaları kullanmalıyız.Bu açıyı 240 dereceye çıkarmamız mümkündür.Saatte 35 km. hızla seyreden bir sürücünün görüş açısı 104 derece iken 100 km hızla seyreden bir sürücünün görüş açısının 42 dereceye düştüğünü daha yüksek hızla bu açının daha fazla daraldığını unutmayın

Yukari Git
DURMA MESAFESİ
Hızlı hareket amacıyla üretilmiş olsa da bir aracın belki de en önemli unsuru firen sistemidir.Aracı yavaşlatmak yade en kısa sürede ve kısa mesafede durdurmak amacıyla tasarlanmıştır ve tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ABS sistemi daima tercih edilmelidir.Ayrıca hız iki kat arttırıldığında durma mesafesi iki değil dört kat uzar.Elli km hızla 30 metre civarında yavaşlayıp durabilir.100 km hızla 60 değil 120 metrede durulabilinir. Bir çok çarpışmalı kazalarda sürücülerin paniğe kapılıp fren yapmayı unuttukları dahi unuttukları bilinmektedir.

Yukari Git
YAKIN TAKİP
Tehlikeyi davet eden yaygın bir yanlışlıkta öndeki aracı yakın takip etmektir.Öndekiyle güvenli mesafenin ayarlanması çok basittir.Kuru ve görüşün iyi olduğu koşullarda iki saniyelik bir arayı bırakmak yeterlidir. Eğer öndeki araç kamyon,minibüs,otobüs veya ileri görüşü engelleyen bir araçsa en basit yöntem öndeki aracın hafif çaprazında seyretmektir. En güvenli yöntemse 2 saniyelik takip mesafesini kaygan yüzeylerde olduğu gibi 3-4 saniyeye uzatmaktır.
Yukari Git
SOLLAMA  AZAMİ DİKKAT GEREKTİRİR
Öndeki aracı geçme manevrası trafikteki en ciddi eylemlerden biridir.Güvenli sollama sadece doğru şartlarda gerçekleştirilendir.İlk şart doğru yerde yapılmasıdır doğru yer gidilen hız yol eğimi görüş ve yük durumuna göre öndeki yol kesiminin yeterli uzunlukta olması herhangi bir nedenle sollamadan vazgeçtiğimizde tekrar sollanan aracın arkasına geçebileceğimiz yer demektir.Tüm şartlar uygun olduğunda sizi geçen bir araç yoksa ve geçeceğiniz araç geçme manevrasına hazırlanmıyorsa geçme manevrasına başlıyabiliriz.Ancak hiç bir koşulda sinyal vermeyi geçiş öncesi ve sonrasında takip mesafesini korumayı ihmal etmemelisiniz.

Yukari Git
SİNYALLER TRAFİĞİN İLETİŞİM DİLİDİR
Trafiğin Ortak iletişimi için en gerekli arcı olan sinyaller diğer sürücü ve yayalara ne yapmak istediğimizi anlatır.Ancak sinyal vermek anında hareket hakkı vermez,sinyal verir vermez şerit değiştirilemez manevra yapılmaz.Trafiğin uygunluğu belirlendikten sonra istenen manevra yapılır.Sinyali unutana,yanlış sinyal verene çok sık rastlandığı için her an tedbirli olmak karşıdakinin hareketini görmek en güvenli yöntemdir.

  Yukarı Git
TRAFİK IŞIKLARINA YAKLAŞIRKEN HIZ AZALTIN Sürücülerin bazıları ışıklara yakalanmamak için hız arttırırlar hız arttırınca ışıklar yeşilden sarıya döndüğünde taşıt durdurulamaz doğru olan kavşaklara yaklaşırken yeşil ışık yanıyor olsa bile ışık sarıya döner diye hız azaltılmasıdır.Düşük hızda iseniz güvenli bir biçimde durabilirsiniz.

Yukari Git
YOLLARIN SADECE SİZLERE AİT OLMADIĞINI UNUTMAYIN Yanlış davranış sonucu ortaya çıkan diğer bir tehlike yan yollardan anayola çıkışlarda yaşanır.Birbirlerine yol vermemeyi kazanç sayan sürücüler bu konuda adeta inatçı kişileri oynarlar çoğunluk bu şekilde hareket ettiği içinde her kavşakta sinirler gerilir,trafik akışı yavaşlar ve herkes etkilenir.Oysa yol isteyene yol vermek size en çok 5 saniyeye mal olur. Trafiğin tehlikeli bir ortama dönüşmüş olmasının en büyük nedeni eğitim eksikliğinin yanı sıra saygı ve hoşgörünün az olmasıdır.Sıkışık trafikte diğer sürücülerle öne geçme savaşı verir.Sinir küpüne dönmektense her isteyene yol verin. Yola 5 dakika önce çıkın yada 5 dakika geç kalın ama stresi yaşamayın.Unutmayın kızgın ve sinirli sürücü kazaya daha yakındır.kararları sağduyu ve soğukkanlılıkla değil hisleriyle verir.Sakin kalarak yaşam sansınızı yükseltin.

Yukari Git
SÜRÜŞ ESNASINDA DİKKATİNİZİ KORUMALISINIZ Güvenli sürücülükte en önemli kural tehlikeye girmemektir.Çünkü bu tehlikeye girdikten sonra onu çözmeye çalışmaktan çok daha kolaydır tehlikeye düşmemek için dikkatli olmanın yanı sıra tehlikeleri önceden sezinlemek görebilmek ve tanımak gerekir.Hız ne kadar artarsa tehlike o kadar çabuk oluşur ve sürücünün önlem alabilme zamanı da aynı oranda azalır.Bu nedenle hızın artığı yol kesimlerinde çok daha dikkatli olmanız ve olası tehlikeleri önceden görmeniz gerekir.

Yukari Git
DURMA DURAKLAMA VE PARK ETME Güvenli sürücü seyir halinde olduğu gibi durma duraklama ve park etme esnasında da sağ duyuyu elden bırakmayan sürücüdür.Trafikte tehlike yaratmamak için duraklamada en uygun yerin seçilmesi bulunan şeritte en az yerin işgal edilmesi duraklama süresinde park lambalarının yakılması gerekir.Diğer araçların geçişini ve yayaların yürümesini zorlaştırmayacak şekilde tedbir alınması zorunludur.Park etme durumunda tekerleklerin sağa çevrilmesi motorun durdurulması yolun eğiliminin tersine vitese takılması ve el freninin çekilmesi istenmeyen durumların ortaya çıkma olasılığını azaltacaktır.Park veya duraklama sonunda hareket etmeden önce çevreyi kontrol etmek sinyalle çıkış işareti vermek yoldan geçiş yapan araçları bekleyip güvenli durumun oluştuğundan emin olduktan sonra manevraya başlamak en doğrusudur.Arıza veya kaza gibi nedenlerle zorunlu hallerde de durma ve park etmedeki önlemler alınır.Bunlara ek olarak aracın ön ve arkasına yansıtıcı veya ışıklı cihaz konulur. Tedbirlerin alınması esnasında aracın dörtlü ikaz lambaları yakılır.

Yukari Git
İŞARET LEVHALARI TRAFİĞİN ERKEN UYARI SİSTEMİDİR Karayollarını kullananlara yol ve çevresi hakkında gerekli uyarı ve öneriler trafik işaret levhaları aracılığı ile iletilir.Bu işaretler sayesinde trafik ortamındaki belirsizlikler büyük ölçüde ortadan kalkar ve tehlikeli olabilecek durumlar için önceden önlem alabiliriz.Tüm sürücüler için ortak bir dil olan trafik işaret levhalarını bilmek ve uygulamak yanlızca güvenli sürücülük açısınan değil aynı zamanda genel trafik akışının sağlıklı olması içinde çok önemlidir.Tehlike uyarı işaretleri sürücüleri yol üzerindeki tehlike konusunda uyaran ve bu tehlikenin özellikleri konusunda bilgilendiren işaretlerdir.Tehlikeli viraj,kasisli yol,gevşek zemin,yol çalışması,yaya geçidi,kontrolsüz kavşak,düşük banket,gizli buzlanma levhaları gibi işaretlerde ilk tepki olarak hız azaltılmalıdır.Tehlikeli iniş yada çıkış eğimli yol işaretlerinde düşük vites kullanılmalı gevşek zemin işaretlerinde takip mesafesi arttırılmalı. Trafik tanzim işaretleri karayolunun kimler tarafından ve hangi koşullarda kullanılacağını belirtmektedir. Sürücüleri çeşitli yasaklama ve kısıtlamalar hakkında bilgilendirir bu işaretlerinde anlamını tam ve doğru olarak bilmeli,belirtilmiş sınırlamalara koşulsuz olarak uymalısınız Duraklama ve park etme işaretleri grubundaki levhalara uymakta mecburidir. Bilgi işaretleri otoyol işaretleri yapım bakım ve onarım işaretleri ile paneller grubu levhaları karayolu kullanıcılarını yol,izleyecekleri güzergah ve seyir esnasında karşılarına çıkabilecek durumlar hakkında bilgilendiren işaretlerdir.Tüm bu işaretlerin uzun süren çalışmalar ve deneyimler sonucu ortaya çıktığını unutmayarak dikkatli takip etmek ve gereğini yapmak sürüş deneyimimizi daha sorunsuz ve kazasız tamamlamanız için yol gösterecektir.

Yukari Git YAZ MEVSİMİ BASINDA ARAÇ BAKIMI Kış aylarının güç hava ve yol koşullarından çıkan araçların bakımı çok önemlidir.Bahar sonu yaz başında alınması gereken önlemler atlanmamalıdır.Aracın alt bölümü toz ve çamurdan temizlemelidir.Soğutma ve yağlama sistemi kontrol edilmeli gereli değişiklikler yapılmalıdır.soğutma sırasındaki antifriz oranı kontrol edilmelidir.Klimalı araçlarda klima gazı kontrol edilmelidir.Fren hidroliği değiştirilmelidir.Lastiklerin hava ayarı yaz ölçülerinde yapılmalıdır gerekiyorsa lastik değişimleri yapılmalıdır. Araç uzun süre park edilecekse tente en azından güneşlik kullanılmalıdır.Yazın aracı kullanırken camlarınızı açmak yerine havalandırmayı kullanmanız önerilir.Açık camlar hem aracınızın dengesini hem de yakıt tüketimini arttıracaktır. Kaliteli bir güneş gözlüğü yansımaları azaltacağı gibi gözünüzün yorulmasını da önleyecektir. Aşırı sıcak uykunuzu getirebilir bu nedenle gerekli oldukça mola vermeli ve ağır yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Yukari Git ARACINIZI KISA HAZIRLAMALISINIZ Sonbaharın kendisini hissettirmesiyle birlikte artık; yağmur,kar,çamur,sis,rüzgar ve buzun olumsuz etkilerine karşı hazırlıklı olmalısınız. Antifrizin donma derecesi ayarlanmalıdır.Termostadın durumu kontrol edilmelidir.Soğutma sisteminde kaçak olup olmadığı,kalorüfer sistemi gözden geçirilmelidir.Lastiklerin kontrolü ve hava ayarları yapılmalıdır.Kışın kullanacağınız lastiklerin diş derinliği en az üç milimetre olmalıdır Akümülatör kontrol edilmeli,ışık sisteminin ayarları ve şiddetleri gözden geçirilmelidir.Firen sistemi gözden geçirilmelidir.Silecekler ve su püskürtme sisteminin de iyi durumda olması gerekir.Araçta bulundurulması zorunlu olan gereçlere patinaj zinciri ve çekme halatı ilave edilmelidir.Gerektiğinde zincir takmaya üşenmemelisiniz.Kış aylarında yollar kaygan ve görüş mesafesi az olduğu için hızın azaltılması gerekmektedir.Islak ve kaygan yollarda hızınızı düşürün unutmayın ki durma mesafeniz daha uzundur.Erken ve yumuşak fren yapın 40 km üzerinde hızlar kızaklanmaya ve aracın kontrolden çıkmasına yol açabilir. Karlı havalarda yola çıkmadan önce yanlızca camları temizlemekle yetinmeyin aracınızın üzerinde biriken karı tamamen temizleyin.Aracınızı çalıştırırken ilk ısınmayı çok uzun tutmadan düşük vitesle bir iki km yol yapmak aracınızı uygun ısıya getirecektir.